List w sprawie redukcji etatów Warmińsko-Mazurskich i Podlaskich Policyjnych Odziałów Prewencji (13.10.2008)
Sygn. 46/X/08
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji RP
Szanowny Panie Ministrze
Działając na podstawie art. 20 ust. 1. ustawy O wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz jako poseł zasiadający w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego zwracam się do Pana z prośbą o wyjaśnienie i ewentualne, ponowne rozpatrzenie decyzji mającej na celu przesunięcia etatów w policyjnych oddziałach prewencji, uderzającej szczególnie mocno w jednostki policji Warmii i Mazur oraz Podlasia.
Z listu, który otrzymałem od Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Regionu Warmińsko-Mazurskiego wynika, że z jednostek OPP Reg. Warmia i Mazury oraz Podlasie miałoby zostać przesuniętych do innych jednostek w kraju aż 210 etatów. Związkowcy zwracają uwagę na fakt, istotny z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa naszym regionom także moim zdaniem, że zarówno Podlasie, jak i Warmia i Mazury, stanowią północno-wschodnią, zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, z zasady wymagającą dodatkowej ochrony. W naszych granicach znajdują się dwa czynne przejścia graniczne (w Gronowie i Bezledach), a istnieją także plany uruchomienia następnego terminalu w Grzechotkach. Stwarza to – zważywszy na wysokie bezrobocie – realne zagrożenie nielegalnym ruchem transgranicznym. Ważnym, z punktu widzenia kierunku rozwoju naszych regionów, faktem jest również zabezpieczanie imprez i festynów w okresie letnim. Powszechnie wiadomym bowiem jest, że z roku na rok zwiększa się ruch turystyczny, a co za tym idzie, pojawia się konieczność zatrudniania coraz większej liczby policjantów w celu udzielenia należytej ochrony wypoczywającym w północno-wschodniej Polsce gościom. Statystyki mówią o 3-4 milionach turystów na samej tylko Warmii i Mazurach, z czego 20% stanowią turyści zagraniczni.
Ponadto przesunięcia wakatowe zasiliłyby jednostki i tak już borykające się z problemem niedostatecznego naboru do służby czynnej (m.in. Województwo Mazowieckie posiadające 958 wakatów, Woj. Wielkopolskie – 363 wakaty, czy Woj. Małopolskie – 179 wakatów, wg. danych KGP). Województwo warmińsko-Mazurskie posiada zaś najniższy w kraju odsetek nieobjętych etatów, wynoszący poniżej 1 %.
Szanowny Panie Ministrze, związkowcy, rozgoryczeni decyzją Komendy Głównej, podają za przykład rozwiązania redukcję etatów urzędniczych, na rzecz etatów w OPP. Wierzę jednak, że znajdzie się sposób utrzymania bezpieczeństwa w regionach północno-wschodniej Polski na odpowiednio wysokim poziomie, a jednocześnie na zasilenie borykających się z brakami osobowymi komendami w pozostałej części kraju.
Proszę również o udzielenie wyjaśnienia, na adres mojego Biura Poselskiego, według jakich kryteriów wytypowano regiony objęte tak drastycznymi cięciami etatowymi i jakie propozycje może przedłożyć Komenda Główna Policji zatrudnionym w nich policjantom, których miejsca pracy miałyby wskutek decyzji KGP ulec przeniesieniu. Proszę również o ponowne i wnikliwe rozważenie tej decyzji, po wzięciu pod uwagę przytoczonej powyżej argumentów.
Bogusław Rogalski,
Do wiadomości:
1. Komenda Główna Policji.
2. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie i w Białymstoku.
3. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów Reg. Warmińsko-Mazurski.