List w sprawie nadania jednej z ulic Olsztyna nazwy ppłk. Kazimierza Goebela (10.11.2008)
Sygn. 49/XI/08
Przewodniczący Rady Miasta Olsztyna
Szanowny Panie Przewodniczący
Jako mieszkaniec Olsztyna oraz poseł do Parlamentu Europejskiego zwracam się do Pana z wnioskiem o nadanie jednej z powstających ulic naszego miasta imienia ppłk. Kazimierza Fryderyka Goebela ps. „Taternik” (12.01.1892-11.11.1966). W moim odczuciu jest to postać niezwykle ważna dla rozwoju i historii naszego miasta i jedyny członek Pierwszej Kompanii Kadrowej, formacji Józefa Piłsudskiego, aktywnie walczący o niepodległość naszego kraju, który był związany z Olsztynem.
Ppłk. Kazimierz Fryderyk Goebel zasłużył się naszemu miastu jako wicedyrektor powstającej po II wojnie światowej Dyrekcji Okręgowej Poczt i Telegrafów w Olsztynie. Odbudowywał zniszczone wojną miasto i współtworzył sieć telegraficzną, jako doświadczony i świetnie wykształcony, m.in. przez francuskie uczelnie, inżynier elektrotechnik. Praktykę zawodową zdobywał służąc w wojsku, w wydziale łączności, najpierw w Pierwszej Kompanii Kadrowej, później jako oficer Wojska Polskiego. Po przeniesieniu go w stan spoczynku, w 1935r. rozpoczął pracę w Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów w Wilnie, następnie w latach II wojny światowej pracował w Banku Komercyjnym w Warszawie (służąc jednocześnie w Armii Krajowej) a następnie w Ministerstwie Poczt i Telegrafów. 27 marca 1945r. został delegowany do Olsztyna, gdzie zmarł, 11 listopada 1966r, w dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, o którą walczył.
Szanowny Panie Przewodniczący, miarą naszej wielkości jest nasza pamięć o zmarłych zasłużonych. Nie ulega wątpliwości, że postać ppłk. Kazimierza Fryderyka Goebela powinna zostać przez nasze miasto uhonorowana. Niewiele osób może się poszczycić tak wspaniałym życiorysem, pełnym idealizmu, dobra i chęci pomagania innym. W moim odczuciu decyzja o nadaniu jednej z ulic naszego miasta jego imienia miałaby wymiar wielopoziomowy. Uczcilibyśmy w ten sposób nie tylko bojownika o wolną i suwerenną Polskę w r. 1918, żołnierza Pierwszej Kompanii Kadrowej, ale także człowieka, który w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju naszego miasta i regionu po II wojnie światowej. Byłby to także symboliczny gest w 90-tą rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Licząc na pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku i łącząc wyrazy szacunku,
Poseł do Parlamentu Europejskiego
Do wiadomości:
1. Przewodniczący wszystkich Klubów Radnych w radzie Miasta Olsztyna
2. Wiceprezydent Miasta Olsztyna Tomasz Głażewski
3. Rodzina ppłk Kazimierza Fryderyka Goebela